کاربرد اصلی سرامیک بهداشتی به صورت دستشویی، کاسه توالت و مانند آن‌ها است. به طور کلی در ایران و در بین عامه اصطلاح سرامیک‌ بهداشتی معمول نبوده، بلکه معمولا به این نوع فرآورده‌‌ها عنوان چینی‌ بهداشتی اطلاق می‌‌شود. ولی باید توجه داشت که اصولا اصطلاح چینی‌ بهداشتی، اصطلاح غلطی است. چرا که بدنه‌ این نوع فرآورده‌‌ها همیشه از انواع چینی‌ نیست. سرامیک‌های بهداشتی معمولا از انواع چینی‌ زجاجی و نیمه‌ زجاجی و نیز بدنه‌‌های خاک نسوز و استون‌ور ساخته می‌شوند. این نوع فرآورده‌ها معمولا تک پخت هستند. به عبارت دیگر پخت بدنه و لعاب سرامیک‌های بهداشتی در یک مرحله انجام می‌شود. انتخاب چیدمان و دکوراسیون سرویس بهداشتی به یکی از مهمترین بخش‌ها در انتخاب دکوراسیون منزل تبدیل شده است که خیلی از افراد آن را نادیده می‌گیرند. امروزه اهمیت دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام را می‌توان به اندازه‌ی فضای کانونی مانند نشیمن و پذیرایی دانست. سرویس بهداشتی و حمام از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه‌ای می‌باشند که انتخاب وسایل آن می‌تواند با توجه به سلیقه و دقت نظر شما آسایش و راحتی بسیاری را برای شما به ارمغان آورد. در طراحی فضای حمام و سرویس بهداشتی می‌توانید با ترکیب متریال‌ها و استفاده از عناصر و بافت‌های متفاوت دکوراسیونی منحصربه‌فرد ایجاد نمایید. چینی بهداشتی مصروف در سرویس‌های بهداشتی: وان حمام، روشویی، کابینت روشویی ، کاشی و سرامیک، سنگ توالت و توالت فرنگی است.

در این‌جا می‌خواهیم راجع به انتخاب صحیح انواع چینی بهداشتی در منزل حرف بزنیم:

امنیت

اولین نکته حائز اهمیت امنیت است، هرگز هیچ چیز را فدای امنیت نکنید. شاید شنیده‌اید که در حمام یا توالت، فردی سرگیجه گرفته و به زمین خورده و لیز بودن کاشی‌ها باعث به خطر افتادن بیشتر او شده است. کاشی‌های کف سرویس بهداشتی را لغزنده و لیز انتخاب نکنید. برای خرید کاشی به فکر بچه های کوچک و خردسال باشید. حتی اگر از کیفیت لازم برخوردار نباشد امکان اینکه با گذر زمان بوی نامطبوع بگیرند هست، پس دقت کنید که درست انتخاب کنید. مخصوصا که خیلی کم پیش می‌آید کاشی‌های سرویس بهداشتی تعویض شوند. این هم دلیل مهم‌تر برای اینکه در خرید چینی بهداشتی به کیفیت توجه ویژه مبذول دارید.

محل نصب

از مکان سنگ توالت هم غافل نشوید، فاصله آن با در را در نظر بگیرید. اگر کنار در دستشویی باشد خطرناک و ناشیانه است. سنگ توالت باید بیش‌ترین فاصله از در را و کمترین فاصله به دستشویی را داشته باشد. اگر توالت تا دستشویی فاصله زیادی داشته باشد خوشایند نیست.

اندازه

در انتخاب چینی بهداشتی به اندازه نیز باید توجه کنید. روشویی مناسب با فضای توالت شما باشد. روشویی بزرگ به همراه کابین در یک فضای یک متری واقعا کاربردی نیست. بجای اینکه حمام و سرویس بهداشتی خود را از وسایل ذخیره‌سازی بزرگ و جاگیر پر کنید، می‌توانید از شلف‌ها و انواع باکس دیواری استفاده کنید. کارشناسان ما می‌توانند در انتخاب سایز مورد نظر به شما کمک کنند. قراردادن چینی‌های بهداشتی که با سبک چیدمان دکوراسیون سرویس بهداشتی شما تطابق دارد از موارد بسیار مهمی است که در زیباتر جلوه دادن فضا موثر است. بنابراین با توجه به اندازه سرویس بهداشتی می¬‌توان بهترین گزینه را برای تهیه چینی بهداشتی انتخاب کرد تا علاوه بر کارآیی درست آن، اندازه مناسب آن نیز مورد توجه قرار گیرد. البته وجود فضاهای ذخیره‌سازی در دکوراسیون سرویس بهداشتی یک باید است و بسیار ضروری و لازم است و هر سرویس بهداشتی با هر ساختی که باشد می‌تواند به مقدار کافی از فضای ذخیره‌سازی بهره‌مند باشد.

به صورت خلاصه باید گفت:

در انتخاب انواع چینی بهداشتی به “ظاهر لوازم بهداشتی” و “محتوای لوازم بهداشتی” دقت کنید. مصادیق ظاهری شامل مدل، طرح، رنگ، اندازه مناسب و سلیقه مناسب با توجه به دکوراسیون منزل و دکوراسین داخلی است. رعایت همه این معیارها و شاخص‌ها برای زیبایی دکوراسیون داخلی اهمیت دارند. زیرا مدل قطعه لوازم بهداشتی باید با سایر لوازم مرتبط و مجاور هماهنگ باشد. شاخص سایز (اندازه) معمولاً شامل کاسه روشویی و زیردوشی می‌شوند که رعایت آن از نظر اندازه فضای نصب اهمیت دارد. هماهنگی و هارمونی ” رنگ” و” مدل” باعث تقویت زیبایی می‌شود. حتی اگر دو یا چند قطعه از لوازم منزل هر کدام به تنهایی چندان هم زیبا و جذاب نباشند ولی دارای یک طرح و رنگ و مدل واحد باشند در دکوراسیون داخلی زیبا به نظر خواهند رسید. بر عکس لوازم مرتبط با هم هر قدر که به تنهایی زیبا باشند اما اگر هماهنگی نداشته باشند معمولاً چندان زیبا به نظر نمی‌رسند. در هنگام خرید چینی آلات بهداشتی دقت کنید دارای موج، خط و خش و کدری نباشد. قطعه باید براق و شفاف باشد. چنانچه خط و خش و موج و کدری وجود داشته باشد علاوه بر ایراد ظاهری می‌تواند ایجاد محتوای نامناسب نیز بکند زیرا برخی درزها و یا خراش‌ها موجب می‌شوند که آب به لایه درونی آنها نفوذ کند و به تدریج علاوه بر خراب شدن باعث شود تا رطوبت آب بتدریج به اطراف محل نصب نفوذ کرده و موجب آسیب به محل نصب نیز بشود. این نکته بیشتر در مورد کاسه توالت‌های ایرانی و زیردوشی‌ها صادق است. بعضی از درزها و شکاف‌های موجود در قطعات چینی بهداشتی بقدری نازک هستند که در نگاه عادی از چشم پنهان می‌مانند و فقط با لمس با دست و ناخن قابل تشخیص هستند. اصولاً هر چقدر در لایه درونی این اقلام، قدرت جذب آب کمتر باشد و ضخامت لعاب بیشتر و رنگ آن شفاف‌تر باشد کیفیت آنها بهتر و مناسب‎تر است. جنس بدنه قطعات بهداشتی نباید قابلیت جذب آب داشته باشند. بهتر است هنگام خرید چینی آلات بهداشتی با ریختن آب روی قسمتی از آن که فاقد لعاب است این نکته شناسایی شود.

کیفیت محصول(درجه‌بندی)

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های مشتری در زمان خرید چینی بهداشتی تفاوت کیفیت محصولات بنا بر درجه کیفی اعلام شده از سوی کارخانه است. محصولات چینی بهداشتی تولید داخل اکثرا پس از تولید در سه دسته کیفی با برچسب‌های درجه ۱، درجه ۲ و درجه ۳ قرار می‌گیرند. اما تفاوت این محصولات در چیست و چه چیز باعث می‌شود تا این محصولات در گروه‌های کیفی متفاوت دسته بندی شوند؟ • آیا کیفیت مواد اولیه در محصول درجه ۲ یا ۳ با محصول درجه ۱ متفاوت است؟ به عنوان عرضه‌کننده این محصولات ما دائما با این سوال مواجه می‌شویم. در پاسخ باید گفت که تمامی محصولات یک کارخانه در یک نوبت تولید، همگی خروجی یک خط تولید یکسان هستند و غالبا کیفیت مواد اولیه و روش تولید در کیفیت و درجه‌بندی محصولات تاثیری ندارد. مواد اولیه به کار رفته در هر قطعه چینی بهداشتی مانند بیسکوئیت (گل) و لعاب و کلیه قطعات مکانیکی به کار رفته در توالت‌های فرنگی همگی از یک درجه کیفی یکسان برخوردار هستند. • آیا شفافیت و درخشش لعاب به کار رفته در محصولات با درجات متفاوت یکسان است؟ بله، در خط تولید تمامی محصولات از یک نوع لعاب پوشش داده می‌شوند و کیفیت لعاب به کار رفته در تولیدات یک کارخانه فارغ از مدل و یا طرح چینی بهداشتی یکسان است، لعاب در تولیدات دو کارخانه متفاوت می‌تواند متفاوت باشد و درخشش و شفافیت محصول یک برند با برند دیگر متفاوت است اما این فاکتورها در محصولات یک برند واحد یکسان است. • درجه‌گذاری محصولات چینی بهداشتی بر چه اساسی انجام می‌شود؟ قطعات چینی بهداشتی بر اساس کیفیت ظاهری خروجی از کوره دسته‌بندی می‌شوند، به طورکلی قطعات بدون نقص ظاهری در گروه درجه ۱، قطعات با نقص ظاهری جزیی مانند موج در لعاب و عدم یکپارچگی پوشش لعاب در گروه درجه ۲ و قطعات با نقص لعاب مانند پین هول، زبری لعاب و یا خط و خش لعاب در گروه درجه ۳ قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است در مورد محصولات شرکت چینی قطعات دارای نقص ظاهری کلی مانند لعاب نگرفتگی، پریدگی لعاب و دفرمه بودن ساختار چینی از خروجی کوره حذف شده و به عنوان ضایعات دسته‌بندی می‌شوند. • آیا تفاوت در درجه کیفی در عملکرد قطعات مکانیکی سیستم تخلیه در توالت‌های فرنگی تاثیرگذار است؟ خیر، به دلیل استفاده از قطعات با بهترین کیفیت در این سیستم‌ها و عدم تفاوت در کیفیت مواد کاربردی در قطعات با درجات مختلف تفاوتی وجود ندارد. در پایان باید به این نکته اشاره کرد که تفاوت در درجات کیفی تنها بر اساس قضاوت کارشناسان درجه‌بندی در خروجی خطوط تولید صورت می‌گیرد و هر خریدار با توجه به امکان دیدن کالا خریداری شده و در فرآیند تحویل گرفتن کالا می‌تواند با اطمینان خاطر تصمیم‌گیری نماید.